ATELIER V 8
architektura krajiny

Farská zahrada

VIZE

Místo vonící historií, vínem, sluncem…

…. místo vonící životem i pokojem.

Zahrada barokní fary s ovocným sadem a vinohradem je sama o sobě kouzelná. Zároveň je poměrně intenzivně využívaná ke konání různých akcí i k setkávání místní komunity, především rodičů s dětmi.

Cílem studie je zachovat genia loci a zároveň v prostoru nabídnout kryté posezení/jeviště v altánu, upravit ohniště s posezením, zahradu bezbarierově zpřístupnit, nabídnout prostor pro hry i relaxaci, obnovit výsadby kvetoucích trvalek a keřů, cíleně pracovat se zasakováním vody…

Pohled na centrální část s altánem, schodišti a posezením.

Návrh počítá s použitím původních a recyklovaných stavebních materiálů (kamenná dlažba, cihly a cihlová dlažba, kameny) a ve velké míře také přírodních materiálů.

Jako kontrast k historické původní architektuře odlišuje nové konstrukce schodišť a rampy použitím moderní minimalistické formy designu, pohledového betonu a oceli. Ocelové prvky jsou všechny opatřeny hnědočerveným matným nátěrem tak, jako stávající konstrukce vinice. Sloupky altánu pak tvoří lícové cihly tak, jako ohradní zdi zahrady

Zídky i ohradní zdi v centrální části doplňují trvalkové záhony – především klasická květinová rabata s použitím historicky „kostelních” trvalek – rostlin s výraznou křesťanskou symbolikou, jako jsou pivoňky, orlíčky, lilie, kosatce, hvozdíky (Slzičky panny Marie), kontryhel atd. Ve stinné části pak dominují plochy porostlé půdopokryvným barvínkem, břečtanem, doplněné konvalinkami, hostami, sasankami, kakosty, pomněnkami atp. Podstatnou část trávníků zaujímají bohatě květnaté louky, které budou koseny cca 2x ročně, popř. častěji jen při nutnosti využití daného prostoru.

Z keřů budou vysazeny některé stálezelené druhy, jako jsou bobkovišně nebo tisy (horní část zahrady), dále pak kaliny, pustoryl, zlatice, aronie a jedlé druhy – maliny, ostružiny, rybíz. Stromy budou dosazovány ovocné. Na horní zahradu jako náhradu ořešáku je možné zvolit jiný listnatý strom, např. lípu.

Altán krom krytého zastíněného posezení slouží především jako jeviště pro různé kulturní akce. Na pevnou zadní stěnu může být lehce instalováno promítací plátno. Altán zastřešuje extenzivní rozchodníková střecha, Podlahu tvoří staré cihlové dlaždice.

Dešťové jezírko

Do střední části zahrady je sváděna voda ze střechy fary i okolních dlážděných ploch. zároveň sem stéká voda z navazujícího vinohradu. Pod vinohradem je tedy navržena terénní modelace, která bude sloužit zároveň jako zasakovací pás. V části modelace se pak nachází dešťové jezírko. Zároveň je to matrice pro jednoduché dětské hřiště. V sadu pak budou kromě doplněných stromů, jedlých keřů a květnaté louky také instalovány sedací hranoly a houpací sítě.

Stinné plochy bezprostředně vedle fary jsou pak upraveny formálněji se zaměřením na reprezentaci a také klidnou relaxaci seniorů.

Formální úprava pod ořešáky

Studie 2019, spolupráce Aleš Dvořák. Pokračujeme v realizační projektové dokumentaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *