ATELIER V 8
architektura krajiny

Nábřeží řeky Oslavy, Náměšť nad Oslavou

VIZE

Proti proudu řeky a po proudu času

Studie vybraného úseku nově vznikající říční promenády přímo v historickém centru města v úseku od barokního mostu pro lávku v areálu bývalé kobercárny. Propojení mezi přírodou, dávnou i nedávnou historií města.

Kromě samotného nábřeží studie zahrnuje také prostor Komenského náměstí a bývalou prvorepublikovou zahradu Špirkovy vily.

Komenského náměstí je místem mezi Základní školou a farním kostelem Sv. Jana Křtitele. V centru původně prvorepublikové úpravy stojí socha Jana Ámose Komenského. Celé náměstí je prostoupeno symbolikou Komenského díla Labyrint světa a ráj (lusthaus) srdce.

Směrem k řece se pak náměstí nově otevírá pomocí sedacích schodů, které slouží i jako venkovní učebna nebo hlediště.

Sedací schody u budovy školy

Zahrada za Špirkovou vilou dnes slouží jako městský parčík. V budově vily je pak v současnosti Dům dětí a mládeže. Návrh umocňuje využitelnost parku při různých kulturních příležitostech (např. tradiční Folkové prázdniny a další kulturní akce). Vkládá do místa nové herní a multifunkční prvky a zároveň vychází z historických souvislostí daného místa.

Na nábřeží je pak navrženo několik netradičních posezení spjatých se zajímavými výhledy na historickou i průmyslovou architekturu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *