ATELIER V 8
architektura krajiny

Zahrada vily Panovských, Ivančice

HISTORIE
MĚSTO
Park

Zahrada, která je parkem.

Nebo park, který je zahradou?

Původně zahrada mlýna, později i vily významného rodu mlynářů, podnikatelů i politiků. Zabavena na základě Benešových dekretů, posledních 20 let pak opuštěná, zdivočelá. Dnes intenzivně udržovaný bezbarierový veřejný park se zaměřením především na seniory.

Půdorys je založen na prolínajících se třech mlýnských kolech (označení mlýna na starých mapách). Úvodní rampa překonává rozdíl cca 1 m, o který je zahrada níž, než okolí. Uvnitř je mozaika různých prvků – od bohatých trvalkových záhonů, přes intenzivně udržovaný pobytový trávník  až po louku se starými odrůdami ovocných stromů (krom jiného i nově vysazené třešně staré lokální odrůdy Skalka). Vyvýšené cortenové záhony mají tvar lodiček, v parku je i malá kašna – zahradní kohout s kádí. Mobiliář, materiály i výběr většiny rostlin je pak inspirován první polovinou 20. století – obdobím výstavby vily i cihlové kapličky v parku. Nezbytnou součástí jsou také toalety ukryté v cihlovém altánu.

K parku i jeho historii neodmyslitelně patří vlak. Rakouskouherský poslanec Karl Panowský byl velkým propagátorem železnice a pro nově postavenou trať obětoval dokonce i kus své původní zahrady. Tak dnes místní lokálka projíždí těsně vedle parku a dává mu další rozměr. A tak je park díky vláčkům oblíbený i u dětí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *